Išplaukimo aplink pasaulį sukaktis

Prabėgo dvidešimt vieneri metai, kaip jachta “Lietuva” išplaukė į žygį aplink pasaulį. 1992 m. balandžio 5 d. po pietų jachta “Lietuva” atsišvartavo nuo Klaipėdos jachtklubo krantinės.

Noras jachta apiplaukti pasaulį kilo spontaniškai, gavus iš transatlantinės regatos “Columbus 92” organizatorių kvietimą 1992 m. dalyvauti Amerikos atradimo 500-osioms metinėms skirtoje regatoje iš Europos per Atlanto vandenyną į Ameriką ir atgal. Jachta “Lietuva” jau turėjo patirties plaukti per Atlantą, nes 1989 m. iš Klaipėdos nuplaukė iki Niujorko.

Regatoje “Columbus 92” jachta “Lietuva” dalyvavo dviejuose etapuose: pirmajame savo grupėje buvo pirma, o antrajame – antra, po 16 parų trukusios kelionės per Atlantą vokiečių jachtai pralaimėjo tik pusę valandos. Bendroje įskaitoje iš beveik 400 jachtų lietuviai buvo dvylikti. Tačiau regatos jie nebaigė. Užuot plaukę iš Bostono į Liverpulį, pasuko link Panamos ir tęsė dar 1992 m. balandžio 5 d. išplaukiant iš Klaipėdos suplanuotą žygį aplink pasaulį. Panamos kanalas, Ramusis vandenynas, Australija, Indijos vandenynas, Keiptaunas ir ratas aplink pasaulį užsidarė Las Palme 1993 m. kovo 30 dieną. Į Klaipėdos uostą “Lietuva” grįžo 1993 m. balandžio 12 d. Prisimenama, kad sunkiausia žygio dalis buvo atsiskyrus nuo “Columbus 92” regatos, kurioje jachtas lydėjo Ispanijos karo laivai. Ramiojo vandenyno platybėse, kur pamatyti praplaukiantį laivą būdavo šventė, pusantro mėnesio plaukta be ryšio su Klaipėdos uostu. Indijos vandenyne bėgta nuo kelis kartus greičiau nei plaukė jachta atūžiančio “Kolina” uragano.

Kelionė truko 1 metus, 1 mėnesį ir 1 savaitę. Generaliniu kursu nuplaukta 33 tūkst. jūrmylių. Į Klaipėdos uostą “Lietuva” grįžo 1993 m. gegužės 12 d. Įgulos nariai buvo sutikti kaip didvyriai.

Panaudota www.ve.lt ir www.kl.lt informacija.