Burių parade – dvi lietuvių vėliavos

buriu paradas

Šiandien Klaipėda atsisveikino su keturias dienas uostamiesčio krantines puošusiais burlaiviais. Pirmajame „The Culture 2011 Tall Ships regatta“ varžybų etape plauks dveji lietuvių laivai – jachta „Lietuva“ ir burlaivis „Brabander“.

Pirmasis regatos  „The Culture 2011 Tall Ships regatta“ uostas buvo Klaipėda. Nuo ketvirtadienio vykę renginiai baigėsi įspūdingu reginiu – burių paradu. Išlydėti burlaivių susirinko daug klaipėdiečių ir miesto svečių. Iš Klaipėdos burlaiviai plauks iki Suomijos uosto. Tai bus pirmasis varžybų etapas. Antrasis varžybų etapas Turku – Gdynė (Lenkija) prasidės rugpjūčio 28 d.

Varžybose dalyvauja dveji lietuvių laivai – D klasės mokomoji jachta „Lietuva“ ir B klasei priklausantis Klaipėdos universiteto burlaivis „Brabander“.

Jachta „Lietuva“ septynis metus iš eilės dalyvauja didžiųjų burlaivių regatoje „The Tall Ships Races“, o šiemet laivas atstovauja Lietuvai tų pačių organizatorių rengiamoje kultūrinėje regatoje.

Pasak jachtos  „Lietuva“ kapitono Osvaldo Kudzevičiaus, prieš akis laukia gana įtemptos varžybos. Jų klasėje varžosi devyni laivai. „Nors priešininkų nedaug, tačiau jie visi labai rimti. Su kai kuriais jau teko susitikti. Pavyzdžiui, su JAV vėliava plaukiančia jachta „Fujimo“ varžėmės regatoje aplink Gotlandą. Tą kartą gana naują ir sportišką jachtą mums pavyko aplenkti. Įdomu kaip bus šiose varžybose. Regatoje plaukia ir 1974 m. statybos visiškai tokio pat tipo jachta, kaip ir mūsų „Lietuva“. Tai lenkų „Lady B“ jachta. Todėl bus įdomu pasitikrinti savo jėgas su tokiu pat laivu“, – varžybų azarto nestokoja kapitonas O. Kudzevičius.

Klaipėdos universiteto burlaivis „Brabander“ regatose „The Tall Ships Races“ taip pat ne naujokai. Varžybose jie dalyvauja jau trečią kartą.

Lietuvių burlaivis priskirtas B klasės laivų grupei. Šiai klasei priklauso trumpesni nei 40 m, tradicinio apiburinimo laivai. Dauguma jų senoviniai. Nyderlandų burlaiviai „De Gallant“ ir „Tecla“ pastatyti 1915-1916 m.,  Jungtinės karalystės laivas „Jolie Brise“ pastatytas dar anksčiau – 1913 m., Rusijos škuna „Nadezhda“ – 1936 m. Klaipėdos universiteto burlaivis „Brabander“ pastatytas 1977 m. Nuo pastatymo metų priklauso ir varžybų balas, kuris lemia galutinius rezultatus, todėl, pasak „Brabander“ kapitono Valdemaro Vizbaro, prizines vietas bus sunku iškovoti. „Mes turėtume plaukti žymiai greičiau už savo priešininkus“, – kalbėjo buriuotojas. Pernai „The Tall Ships Races“ varžybų etape iš Antverpeno (Belgija) į Alborgą (Danija) iš savo klasės laivų lietuvių burlaivis atplaukė pirmas. Savo varžovus jis aplenkė daugiau nei aštuonias valandas, tačiau perskaičiavus rezultatus prizinių vietų „Brabander“ neužėmė. „Svarbiausia, kad varžybose plazdėtų Lietuvos vėliava“, – nenusiminė V. Vizbaras. Mokomojo burlaivio „Brabander“ įgulą sudaro 18 žmonių. Daugiau nei pusė iš jų – jaunimas.

 

 

 

Iš viso „The Culture 2011 Tall Ships regatta“ varžybose dalyvauja 34 burlaiviai iš 9 skirtingų šalių. Oras buriuotojams nusimato ne itin palankus – trūks vėjo, ypač didiesiems burlaiviams. Startavus prie pakrantės dar pūs vidutinio stiprumo vėjas, o vėliau jis rims ir prie Gotlando salos gali visai susilpnėti.

 

V. Liaudanskio nuotr. www.kl.lt