jachta lietuva brezinys

Jachta “Lietuva” – jau legenda tapęs laivas. Ji buvo svarbių politinių, kultūrinių įvykių liudininkė ir dalyvė. 1989 m. ji nešė trispalvę trijų jachtų žygyje per Atlantą, pirmoji lietuvių jachta apiplaukusi pasaulį.

Jachta yra daugkartinė Lietuvos kreiseriniųjachtų, bei užsienio regatų dalyvė ir prizininkė. Iki šiol ji aktyviai dalyvauja varžybose. Aštuntus metus iš eilės “Lietuva” plaukia didžiųjų burlaivių regatoje “The Tall Ships Races”. Jachtos įgula ir dabartinis jos kapitonas Osvaldas Kudzevičius daug įdėjo pastangų, kad regata užsuktų ir į Klaipėdą.
“Lietuva” – mokomasis laivas. Ant jos denio pabuvojo vos ne visi geriausi Lietuvos buriuotojai. Iki šiol laivas kviečia jaunimą prisijungti prie įgulos  ir pajusti buriavimo malonumą.
Šiuo metu laivas priklauso Klaipėdos miesto savivaldybei. Laivą prižiūri ir juo rūpinasi sporto klubas “Ostmarina”.
s/y “Lietuva” Reg. Nr.: LTU 632
Reg. uostas: Klaipėda
Vėliava: Lietuvos
Tipas “Conrad – 54”
Ilgis – 16,56 m
Plotis – 4,68 m
Grimzlė – 2,66 m
Stiebo aukštis (nuo vaterlinijos) – 22 m
Borto aukštis – 1,38 m
Balasto svoris – 7,8 m
Matuojamas burių plotas – 155 kv. m
Vandentalpa – 16,2 t
Pagalbinis variklis “Volvo MD 3” – 36 AJ
Gultai – 12
“Lietuvos” praeitis
dvideįimtmetis
“Lietuva” pastatyta 1976 m. Gdanske (Lenkija). “Conrad 54” tipo burinės jachtos statytos XX a. VIII d. Tai lenko Ryszard Langera 1973 metų projektas. Tokio pat tipo kaip ir “Lietuva” dar yra “Tornado”, “Lady B”, “Sparta”, “Vilis Lacis”, “Aurora”, “Linda”.
„Lietuva“ įsigyta jachtų parodoje 1976 m. Leningrade (dab.St.Peterburge). Naują “Conrad 54” jachtą nupirko Lietuvos žuvies pramonės susivienijimas su Klaipėdos vykdomojo komiteto (vadovas A. Žalys) pagalba. Tai buvo tuo metu didžiausia jachta SSRS Pabaltijyje. Kreiserinę lenktyninę jachtą pavadino „Lietuvos“ vardu. 1977 m. Baltijos jūros taurės regatoje ji laimėjo greičiausios jachtos prizą. 1978 ir 1979 m. regatose laimi II, III vietas. 1983 m. “Ostseeregatta” (VDR) – pagrindinį prizą. Nuo 1981 m. kelis kartus vyko slaptos lietuvių, latvių, estų ir rusų vienatipių jachtų (“Conrad 54”) regatos aplink Gotlando salą. Jose dalyvaudavo ir „Lietuva“. Iki 1989 m. jachta galėjo plaukti tik iki Leningrado, pietuose iki Rostoko.
Pirmasis kapitonas Osvaldas Kubiliūnas
osvaldas kubiliunas
Pirmasis jachtos kapitonas buvo Osvaldas Kubiliūnas (1931 – 1995). Jis pradėjo buriuoti 1946 m. Kai 1949 m. sovietinėje Klaipėdoje tvirtintos pirmosios buriuotojų kvalifikacijos, Osvaldui Kubiliūnui suteikta I eilės vairininko kategorija. 1952 – 1955 m. jūreiviu plaukiojo su mokomaisiais burlaiviais Meridianas, Albatrosas, Štilis. Buriavo su “drakonu” Žalčių Karalienė. 1968 m. Lietuvos buriuotojai pirmą kartą po karo dalyvavo tarptautinėje regatoje Gdansko įlankoje. “Banga-2” (šturmanas O. Kubiliūnas) užėmė antrą vietą. 1974 ir 1976 m. dalyvavo “Cutty Sark” regatoje burlaivyje “Kruzenstern”. Netapęs profesionaliu jūrininku dirbo Lietuvos žuvies pramonės valdyboje ir Lietuvos jūrų laivininkystėje.
O. Kubiliūnas buvo garsiausias LTSR kreiserinio buriavimo propaguotojas: lenktynininkas, mokytojas, knygų vertėjas ir autorius. Taip pat jis buvo kreiserinių jachtų “Atlantas”, “Lietuva”, “Žilvinas” kapitonas.
Osvaldas Kubiliūnas apie jachtą “Lietuva”:
“Greitai ir reikiamai pritraukti jos priekinę burę – genują, pučiant gaiviam vėjui, reikia dviejų stiprių vyrų, kurie dirba pasikeisdami kas kelias minutes. O burė jachtoje ne viena. […] Plaukiant pavėjui pakeliamas spinakeris, kurio […] “pūslė” priešininkų pagrįstai vadinama “širše”, nes ne vienam yra skaudžiai įgėlusi […]
Šitie keli šimtai kvadratinių metrų burių turi paklusti buriuotojo valiai. Bangos, vėjas neturi jo gąsdinti. Vienas tikslas – jeigu tai varžybos, aplenkti kitus, jei kreiserinis plaukiojimas – plaukti greitai.”
1986 m.
1989 metų žygis
lietuva tsrs
Tačiau 1989 m. į Lietuvą papūtė atgimimo vėjai. Politinių pokyčių išvakarėse greičiausios lietuvių jachtos “Lietuva”, “Dailė” ir “Audra” su trispalvėmis 1989 m. perplaukė Atlanto vandenyną. Žygis, pavadintas “Lietuvos garbei ir vienybei” tęsėsi iš Klaipėdos iki Niujorko ir atgal. Anot buvusio Klaipėdos mero Rimanto Taraškevičiaus, 1989-ųjų žygio reikšmė ne menkesnė nei Baltijos kelias.
Žygio metu su “Lietuva” į Ameriką plaukė viena įgula, o atgal kita. Pirmajai vadovavo Osvaldas Kubiliūnas, o antrajai jachtos kapitonas S. Kudzevičius, plaukęs ir pirmyn, ir atgal bei pasikvietęs O. Kubiliūną dalyvauti istoriniame žygyje.
Beje, tuo metų į žygį per Atlantą iškeliavę S. Kudzevičius, Rimas Dargis, R. Ramanauskas, Jonas Limantas, Gediminas Pilaitis 1992-1993 metais pirmą kartą Lietuvos istorijoje su jachta “Lietuva” apiplaukė pasaulį. Po ilgos pertraukos vandenyne suplevėsavo Lietuvos trispalvės. Žygio tikslas – parodyti pasauliui, kad per 50 okupacijos metų Lietuva nemirė. Buriuotojai išplukdė per 1000 laiškų, kurie be cenzūros buvo pristatyti į Ameriką. Įgulų šūkis – “Lietuvos garbei, tautos vienybei”. Tąkart Klaipėdos mieste buvo įrengtas stendas ir žemėlapyje būdavo pažymima, kur kokia jachta yra. Žmonės susirinkdavo prie jo, aptardavo visus Lietuvos reikalus. Pasak S. Kudzevičiaus, tai buvo politinis reisas. Tąkart apsilankyta ne tik Niujorke, bet ir Klivlende, ir Čikagoje, ir Baltimorėje. Tik po Lietuvos buriuotojų apsilankymo išeivijos lietuviai pradėjo atvažiuoti į tėvynę. Iki tol bijojo, nežinojo, kas jų laukia Lietuvoje.
Aplink pasaulį
zygisaplink pasauly
Jachtos “Lietuva” žygis prasidėjo 1992 metais, kai įgula gavo kvietimą dalyvauti  Amerikos atradimo 500-osioms metinėms skirtoje regatoje “Columbus 92”.
Transatlantinėje regatoje “Columbus 92” jachta “Lietuva” dalyvavo dviejuose etapuose: pirmajame savo grupėje buvo pirma, o antrajame – antra, po 16 parų trukusios kelionės per Atlantą vokiečių jachtai pralaimėjo tik pusę valandos. Bendroje įskaitoje iš beveik 400 jachtų lietuviai buvo dvylikti.
Regatos jie nebaigė. Užuot plaukę iš Bostono į Liverpulį, pasuko link Panamos ir tęsė dar suplanuotą žygį aplink pasaulį. Kelionė truko 13 mėnesių, generaliniu kursu nuplauktos 33 672 jūrmylės. „Lietuva“ grįžo 1993 m. blandžio 12 d.
Pirmasis Lietuvos jachtos žygis aplink pasaulį sukėlė didžiulį susidomėjimą neseniai nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje. Klaipėdoje netgi buvo didžiulis žemėlapis, kuriame žmonės sekė “Lietuvos” žygį ir smeigtukais žymėjo įveiktą maršrutą. Geranoriškai žygio dalyvius sutiko ir pasaulio valstybės. Vieni pirmųjų gavę lietuviškus pasus žygio dalyviai į užsienio šalis būdavo įleidžiami ir be vizų.
“Lietuvos” laimėjimai
TSR laimejimas
Jachta yra daugkartinė Lietuvos ir tarptautinių regatų prizininkė. Jau aštuntus metus iš eilės “Lietuva” dalyvauja tarptautinėje senųjų burlaivių regatoje “The Tall Ships’ Races”. Pirmą kartą pasaulinėje regatoje „The Tall Ships’ Races“ “Lietuva” pasirodė 1992 metais. Regatoje Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto skyriui priklausanti D klasės burinė jachta dalyvavo svečio teisėmis. Kaip lygiateisė varžovė, „The Tall Ships’ Races“ regatoje jachta „Lietuva“ startavo 2004 metais, ir bendroje įskaitoje liko 19 vietoje iš 74 šešiolikos valstybių burlaivių. Po metų šioje regatoje “Lietuva” savo klasėje iškovojo trečiąją vietą. 2006 metais iš 76 varžovų lietuviai užėmė šeštąją vietą, o savo klasėje liko ketvirti. 2008-aisiais „The Tall Ships’ Races“, vykusiame maršrutu Liverpulis – Maloy – Bergenas – Den Helderis jachta pirmą kartą istorijoje, tapo absoliučia nugalėtoja D klasės jachtų tarpe.
Visi laimėjimai
2015 m. „Baltic Tall Ships Regatta 2015“ regatoje “Lietuva” finišavo antra ir užėmė pirmą vietą savo klasėje.
2013 m. antrajame regatos „The Tall Ships Races“ etape iš Rygos į Ščeciną lietuvių įgula savo klasėje iškovojo trečiąją vietą.
2012 m. tarptautinėje regatoje “The Tall Ships’ Races” antrame etape Lisabona-Kadizas 2 vieta D klasėje bei specialus apdovanojimas už pasirodymą įgulų parade.
2011 m. tarptautinėje regatoje “The Culture 2011 Tall Ships regatta” jachta “Lietuva” laimėjo absoliučiai greičiausios jachtos prizą, iškovojo pirmąją vietą savo klasėje ir antrąją vietą bendroje įskaitoje.
2010 m. tarptautinėje regatoje “The Tall Ships’ Races” “Lietuva” pirmame ir antrame etape savo klasėje – trečia vieta. Pirma vieta įgulų krepšinio varžybose.
2010 m. tarptautinėje regatoje “North Sea Tall Ships Races” savo klasėje – pirma vieta. Taip pat įteiktas apdovanojimas už ilgiausią nuplauktą atstumą (670 jūrmylės).
2008 m. tarptautinėje regatoje “The Tall Ships’ Races” “Lietuva” D klasės jachtų tarpe tapo absoliučia nugalėtoja.
2006 m. tarptautinėje regatoje “The Tall Ships’ Races” “Lietuva” iš 79 laivų liko 6 vietoje, o savo klasėje – 4.
2005 m. tarptautinėje regatoje “The Tall Ships’ Races” “Lietuva” D klasės jachtų tarpe užėmė III vietą.
1992 m. “Columbus 1992” regatoje pirmamae etape – savo klasėje pirmi, antrame etape – antri.
1983 m. laimėjo pagrindinį prizą tarptautinėse varžybose “Ost See Regatta” (Varnemiundė, VDR)
1979  m. III vieta tarptautinėje regatoje “Gryf Pomorskyj” (Svinoustje, Lenkija)
1978 m. laimėjo II vietą “Krištolinės taurės” regatoje ir III vietą tarptautinėje Gdynės (Lenkija) regatoje
1977 m. tarptautinėje Baltijos regatoje pelnė pagrindinį “Krištolinės taurės” prizą.
 lietuva 3

Pagrindiniai jachtos „Lietuva“ tikslai ir potencialas:

  1. Jaunimo buriavimo mokymas

Tai vienintelis burinis laivas Lietuvoje, priimantis visus norinčius išmokti jaunuolius ir neturinčius jokios buriavimo patirties. Visi kiti buriniai laivai yra privatūs, į jų įgulas sunkiai patenkama. Klaipėdos universiteto burinis laivynas orientuotas tik universiteto studentams ir moksliniams tyrimams.

Buriavimo mokymas ant jachtos „Lietuva“ yra nemokamas. Buriuoti naujokus moko savanoriškai patyrę nevyriausybinio sporto klubo „Ostmarina“ nariai. Įgyta mokymo patirtis perduodama vieni kitiems.

Kiekvienais metais jachtą administruojantis sporto klubas „Ostmarina“ kviečia jaunimą prisijungti prie įgulos ir išmokti buriuoti. Apie tai skelbiama viešai – žiniasklaidoje, universitetuose, mokyklose, jaunimo organizacijose. Stengiamasi, kad žinia pasiektų kuo platesnę auditoriją. Kasmet mokytis buriuoti ateina apie 30 jaunuolių ne tik iš pajūrio regiono, bet ir visos Lietuvos. Kapitonas ir patirties jau įgavę įgulos nariai naujokus iš pradžių supažindina su laivu, jachtos įranga ir prietaisais. Naujokai nuo pavasario padeda paruošti laivą navigaciniam sezonui.  Taip geriau pažįsta laivo konstrukciją ir patį laivą. Taip pat bendrauja su jau esama įgula. Susitikimų metu prieš paruošiamuosius darbus patyrę buriuotojai naujokams kartais veda ir trumpas teorines paskaitas apie saugumą jūroje, buriavimą. Paruošus laivą ir prasidėjus navigaciniams sezonui naujokai kartu su patyrusiais įgulos nariais dalyvauja mokomuosiuose plaukimuose, vietinėse ir tarptautinėse regatose. Įgulos sudėtis visada paskirstoma taip, kad naujokai plauktų su jau patyrusiais nariais ir mokytis iš jų. Dažnai į vieną poziciją paskiriamas jau patyręs ir dar besimokantis įgulos narys.

Per metus jachta „Lietuva“ įguloje patirties gali įgauti iki 40 naujokų. Ateinantį sezoną jie jau būna pasiruošti dalyvauti plaukimuose, regatose kaip patyrę įgulos nariai.

  1. Jaunimo sportiškumo ugdymas

Jachta „Lietuva“ yra daugkartinė įvairių tarptautinių ir vietinių regatų dalyvė ir prizininkė. Kasmet laivo trofėjų sąrašas pasipildo bent keliais apdovanojimais. „Lietuva“ dalyvauja net tokio aukšto lygio sportinėse regatose, kaip Švedijos karališko jachtklubo rengiamoje regatoje aplink Gotlando salą „AF Offshore Race“. Jachta plaukia ne profesionali samdyta komanda, kaip kituose laivuose, o įprasta „Lietuvos“ įgula, kurios daugumą sudaro jaunimas. Tai retai pasitaikanti galimybę jaunimui dalyvauti aukšto lygio sportinėse varžybose, įgyti sportinio buriavimo patirties. Taip jaunimui atveriamas kelias į profesionalų sportinį buriavimą. Per metus įmanoma dalyvauti vienose ar dvejose tarptautinėse regatose ir bent dvejose – trejose jūrinėse regatose, rengiamose Lietuvos klubų.

Klubo „Ostmarina“ nariai ir patys organizuoja sportinę jūrinę regatą „Rudeninė Baltija“ , kurioje dalyvauja vis daugiau jachtų. Taip skatinamas jūrinis Lietuvos buriavimas. Be jachtos to padaryti būti neįmanoma.

  1. Šalies reprezentavimas tarptautinėse varžybose

Daugiau nei 10 metų – nuo 2005-ųjų beveik kasmet jachta „Lietuva“ dalyvauja pasaulyje žinomoje tarptautinėje regatoje „The Tall Ships Races“. Užmegzti kontaktai, bendradarbiavimas su organizatoriais sudarė sąlygas Klaipėdai net tris kartus tapti regatos uostu. Klaipėda, o ir Lietuva, buvo pripažinta tarptautinės buriavimo mokymo organizacijos „Sail Training International“. Tuo jachta „Lietuva“ akivaizdžiai prisideda prie jūrinės valstybės įvaizdžio stiprinimo.

Nedaug jachtų iš Lietuvos yra dalyvavę šiose varžybose, nes vienas iš reikalavimų – kad pusė įgulos narių būtų jaunimas iki 25 metų. Nei viena jachta Lietuvoje neturi tokios stiprios mokymo bazės, todėl nesurenka pakankamai jaunų narių.

  1. Dalyvavimas tarptautiniuose projektuose

Jachta „Lietuva“ ne pirmus metus dalyvauja tarptautiniuose projektuose, kaip dalyvė ir partnerė. 2015 ir šiemet „Lietuva“ kaip partnerė dalyvavo jaunimo verslumo ir iniciatyvų skatinimo projektuose „Sail4Entrepreneurship” ir „Sail4Youth“. Projektuose įgyta patirtis leidžia išnaudoti jachtos įgulos ir jaunimo sporto klubo „Ostmarina“ potencialą ir ugdyti jaunimo iniciatyvas. Susipažinę su projektų organizavimu, rengimu, užmezgę ryšius jie patys imasi iniciatyvos: teikia paraiškas ir rengia su buriavimo mokymu, jūrinės kultūros puoselėjimu, jaunimo užimtumo skatinimu susijusius projektus. Tęsiant veiklą po laivo rekonstrukcijos bus galima ir toliau tęsti dalyvavimą tarptautiniuose projektuose, o patirties įgiję projekto dalyviai kaip pagrindiniai organizatoriai galės inicijuoti projektus ir pasitelkę buriavimo mokymą spręsti daugelį jaunimui aktualių problemų.

  1. Jūrinių specialybių populiarinimas

Apsispręsti jaunimui, kur studijuoti nėra lengva, ypač kai jie negali išbandyti savęs vienoje ar kitoje veikloje. Ne vienas pradėjęs buriuoti jachta „Lietuva“ vėliau savo ateitį susiejo su jūrine specialybe – studijuoja laivavedybą, uosto valdymą, uosto ekonomiką. Buvę ir esami jachtos „Lietuva“ nariai sėkmingai atlieka praktiką ar dirba „DFDS Lisco“ kompanijoje, Klaipėdos valstybiniame jūrų uosto direkcijoje ir t.t.

  1. Socialinės veiklos

Klubas „Ostmarina“ vienintelis buriavimo klubas vykdantis socialinius projektus, tokius kaip „Buriuokime kartu“. Tai socialinės rizikos vaikų įtraukimas į buriavimą, suteikimas būtinų buriavimo žinių, jų laisvalaikio užėmimas. Projekto metu socialinės rizikos vaikams, našlaičiams buvo rengiami trumpi buriavimo kursai, o vėliau – vienos dienos plaukimai. Iš viso plaukimuose dalyvavo apie 30 socialinės rizikos jaunuolių.

  1. Jūrinės kultūros puoselėjimas

Jachta „Lietuva“ ir jos įgulos nariai aktyviai prisideda puoselėjant jūrinę kultūrą, supažindinant gyventojus su jūrinės valstybės, buriavimo istorija. Per pastaruosius penkerius metus buvo surengtas ne vienas plačiajai visuomenei skirtas renginys: pirmojo žygio per Atlantą dvidešimtmetis, jachtos „Lietuva“ plaukimo aplink pasaulį  dvidešimtmetis, jachtos „Lietuva“ keturiasdešimties metų jubiliejus.  Renginius savanoriškai organizavo sporto klubo „Ostmarina“ nariai kartu su partneriais. Visi renginiai buvo nemokami ir skirti plačiajai visuomenei. Tokie renginiai puoselėja jūrinę kultūrą, papildo Klaipėdos, kaip vienintelio Lietuvos uostamiesčio jūrinių renginių kalendorių ir pabrėžia šio regiono savitumą, žaisminga forma supažindinama su buriavimo istorija, skatina visuomenės susidomėjimą jūrine kultūra. Jachta „Lietuva“ taip pat yra aktyvi Jūros šventės ir kasmet gegužę vykstančio laivų parado dalyvė, visuomenei organizuoja ir atviro laivo renginius – įsileidžia visus norinčius aplankyti laivą.

  1. Jūrinės valstybės įvaizdžio formavimas, Klaipėdos, kaip uostamiesčio, reprezentavimas

Jachta „Lietuva“ šiuo metu tarnauja ne tik kaip buriuotojų, jūrininkų kalvė, bet dalyvaudama įvairiose tarptautinėse regatose, marinistiniuose renginiuose atstovauja Klaipėdą, kaip uostamiestį ir plačiąją prasme – Lietuvą, kaip jūrinę valstybę. Puoselėjant vienintelio Lietuvos uostamiesčio savitumą burinė jachta ir turtinga jos istorija pristatoma miesto svečiams, vyksta reprezentaciniai plaukimai.

Parašykite komentarą